top of page

צ'י קונג תרגילים

עודכן: לפני יום 1נעים מאוד שמי זיוית, מדריכת צ'י קונג - תרגילים למתחילים בכל גיל, לשיפור החוסן הפיזי והנפשי בשיטת התנועה העתיקה של הרפואה הסינית לאיזון הגוף והנפש.


הגברת וטיפוח החיוניות ברמה הפיזית והנפשית עם צ'י קונג - תרגילים מומלצים להתחלת תרגול צ'י קונג בטוח ובריא הם נושא המאמר הבא. הנה שאלה נפוצה אצל מתחילים בכל הגילאים הנחשפים לראשונה אל צ'י קונג - תרגילים.


כמה זמן ייקח מהרגע שאעשה תרגילי צ'י קונג עד שארגיש הקלה בכאבים?!


טיפול בכאבים קלים זו ההתמחות של תרגילי צ'י קונג, בתוך דקות ספורות מתחילת תרגול צ'י קונג אפשר להרגיש הקלה.

במקרים של כאבים כרוניים מתגלה ההפתעה של הצ'י קונג, אנשים שרגילים לכאב שוכחים שאפשר גם בלי כאב ותוך מחזור אימון קצר של 20 דקות יכולים לחזור לתפקוד.  רמת תפקוד שחשבו שכבר לא  תחזור  לעולם, או בטח לא בזמן הקרוב. כך הופכים תרגילי צ'י קונג לחלק מסדר היום השיקומי, שכולל תרגול מרצון, גם למניעת כאבים עתידיים.


" חשתי קוצר נשימה, עשיתי את תרגילי הצ'י קונג שלמדתי מזיוית והנשימה חזרה. מאז אני לא משתמשת יותר במשאף " נועה ר. - נרפאה מאסטמה בעזרת תרגול צ'י קונג


הפעילו את הסרטון והקשיבו לה:


בסרטון מספרת נועה ר. :

" שכחתי את המשאף בבית וחשתי קוצר נשימה, עשיתי את תרגילי הצ'י קונג שלמדתי מזיוית והנשימה חזרה. מאז אני לא משתמשת יותר במשאף, וממשיכה לתרגל צ'י קונג כבר 15 שנה".


נועה היא מטפלת שיאצו ורפלקסולוגית, היא התחילה לתרגל בקבוצה פרונטלית באוויר הצח בהרצליה (אנחנו עדיין מתאמנים שם, לכל המעוניינים והמעוניינות) לאחר כשנה של תירגול הגיעה יום אחד בהתרגשות וסיפרה לי את הסיפור עם המשאף. מאז היא ממשיכה ומתרגלת ואף הפכה למדריכת צ'י קונגנוגה ב.: "התחלנו עם התרגילים שזיוית הראתה, ותוך חמש דקות הכאב חלף..."

במקרים רבים תרגילי צ'י קונג משפיעים ממש תוך דקות. כך קרה לנוגה מנס ציונה, שסבלה מכאבי גב באופן קבוע, במיוחד לאחר ישיבה ארוכה בנסיעה. כאן בסרטון היא משתפת את החוויה המפתיעה לטובה:


"חזרתי מנסיעה ארוכה עם כאב גב, התחלנו עם התרגילים שזיוית הראתה, ותוך חמש דקות הכאב חלף...


רוצה להרגיש גם איך זה קרה? זה הזמן להכיר את חוויות תרגול הצ'י קונג בעצמך !

הנה קישור לתרגיל הצ'י קונג הבסיסי ביותר, בעזרתו חלף הכאב של נוגה תוך חמש דקות.


אם הגעת בקריאה עד כאן, אני מניחה שהגיע הזמן להרגיש, לתרגל,


ואם יתעורר בך רצון להעמיק, אפשר ללמוד את ההמשך של התפתחות התרגול בשיעור מוקלט המיועד למתחיליםמכאן זה רק נעשה יותר מאתגר וקליל.

הקשת הקוד Nopain תזכה אותך בהטבה של 10 שקלים ברכישת ערכת הלימוד הראשונה והבסיסית למתחילים עם תרגיל הזהב - סואיסו. לחצו כעת על הקישור ולא לשכוח  לקבל את ההטבה עם הקוד Nopain:

נוגה, כמו רבים בני הגיל השלישי, נאבקה בתחילת תקופת הקורונה על שפיות ובריאות, והצטרפה לקבוצת הזום בה תרגלנו תרגילי צ'י קונג לאיזון הגוף והנפש, שכה דרוש היה בתקופת הסגרים, והצ'י קונג בזום התגלה לעולם כדרך אידאלית לשמירה על כושר ושמחת חיים ללא מאמץ. קבוצה זו עדיין פעילה מאד וקולטת כל הזמן מתאמנים ומתאמנות בכל רמה. הצטרפו אלינו בלחיצה כאן
גם לאנשים צעירים לפעמים יש מגבלות וכאבים, במיוחד לספורטאים מקצועיים שנפצעים וזקוקים לשיקום על מנת לחזור לפעילות האינטנסיבית. הנה המקרה של שי א. , כדורסלן המחלים מפציעה בשריר התאומים, מקבל מדי יום טיפול פיזיותרפיה ורצה להוסיף עוד תרגול צ'י קונג על מנת להאיץ את תהליך ההחלמה. הגיע לשיעור הכרות עם תרגילי צ'י קונג וטאי צ'י סיפר שהוא סובל מכאב בהנחת הרגל השמאלית לאחור. תיאמנו בינינו שברוח התרגול המתון, לא יאמץ את הצד הכואב. 

בתוך פחות משתי דקות, לאחר תרגיל אחד או שניים, פתאום זזה הרגל השמאלית לאחור, שינתה את המיקום שלה מעצמה בלי לשים לב, לא התעורר בה הכאב - והשתתפה בתרגול מלא. כולל בעיטות. המגבלה נעלמה בזכות תרגילי צ'י קונג שהשפיעו עליו וזכו להכרה והתפעלות מכל המשתתפים. צפו ברגע שזה קרה בסרטון כאן מתחת:
שוב ושוב ליותר ויותר ספורטאים מתגלה הסוד של האימון המשלים המושלם לשיקום מפציעות ספורט - תרגילי צ'י קונג. ספורטאים רבים אימצו את השיטה למטרת חימום מושכל ובריא והכנה נכונה של הגוף לפעילות האינטנסיבית הספורטיבית, באשר היא. כל אימון משתפר אם הוא מתחיל בתרגילי צ'י קונג.


מגוון ההשפעות של תרגילי צ'י קונג מפתיע בעיקר ברגעים בהם לא ציפית להשפעה:

וזה מה שסיפרה ריבה מרמת גן על מהירות התגובה שהתגלתה בעקבות אימוני צ'י קונג תרגילים ועקרונות:


"חברה יצאה עם כוס היין ונתקלה בשולחן מולי, הכוס עפה והשפריצה

ואני זזתי בקלילות ואף טיפה לא לכלכלה לי את החולצה…

" איך עשית את זה? היא שאלה.

ידעתי את התשובה: הכל בזכות תרגילי צ'י קונג


כאן בסרטון מספרת ריבה על מקרה היין. לחצו והקשיבו לה.

ריבה מתאמנת באופן קבוע בזום בנוסף לאימוניה הקבועים ב"מחשבת הגוף". וההתמסרות שלה לתרגול מקדמת אותה מאד בלימוד הרצפים המורכבים יותר של הטאי צ'י. כשהתחילה, רצתה מהר מהר ללמוד את כל התרגילים ולאט לאט הבינה שכמות התרגילים היא אינסופית, ושהעקרונות הם העיקר, שעליו נבנים התרגילים. את התרגילים לומדים לאט לאט, מעט מעט המצטבר לעושר תנועתי עצום הזמין למי שמתמסר לתרגילי צ'י קונג.


את עיקר התרגול ניתן למצות ברבע שעה - עשרים דקות,

אם בא לך לזוז קצת - הנה שיעור מוקלט שייתן לך את כל הבסיס

ובכיף אפשר לחזור עליו שוב ושוב ושוב.


לחצו כאן מתחת והתחילו לתרגל כבר עכשיו עם אימון מוקלט - צ'י קונג - הבסיסאודות הכותבת: נעים מאד, שמי זיוית קרגמן ואני תלמידה בשיטת צ'נג מינג, מדריכה בכירה ומנחה תרגול צ'י קונג ואמנויות לחימה סיניות רכות פנימיות יותר מ- 30 שנה. למדתי מהמורים מאסטר ניר מלחי, מאסטר וונג פו לאי, מאסטרית הואן סו צ'ון, מאסטר אריק האנג. ואני עדיין ממשיכה ללמוד מהם
שמי זיוית ואני מדריכה לצ'י קונג כבר יותר מ 30 שנים. מספרת לך פה את קורות ההתמדה שלי בלימודים מהמורים שלי ועל הכלים שרכשתי כדי ללמד אותך תרגילי צ'י קונג.


תרגול צ'י קונג הוא מורשת שעוברת ממורה לתלמיד, בעבר למדו בשיטה שלנו גברים בלבד, אולם המורה של המורה של המורה - גראנד מאסטר וונג שו צ'ין, (ג'ין) שינה את הכללים בעקבות נחישותה של תלמידה שהפכה למאסטרית - הואנג סו צ'ון. ממנה למדתי להכיר לעומק את רזי השיטה יחד עם קבוצת נשים, תלמידות של מאסטר ניר מלחי, שהתמסרו לאימון אמנויות הלחימה. כולנו התקדמנו בשמחה ויועדנו להיות מדריכות כחלק ממסלול ההעמקה בתחום. כיום, בשעורי הזום, מדריכות שתיים מתוך הקבוצה הוותיקה הזו, גלי וזיוית, וומנחילות את הצ'י קונג - תרגילים ועקרונות.


תרגול צ'י קונג הפך להיות חלק מהיום יום שלי ואני מתמידה בו ומתמידה גם בהעברת הידע לתלמידים והתלמידות שמגיעים ללמוד ממני בזום או בשיעורים הפרונטליים בהם לומדים סוגים שונים של צ'י קונג - תרגילים ליישום בעצמי או כאמנות לחימה.


הנה בקצרה על המורים שלי:


מאסטר ניר מלחי - אחד המורים הראשונים מהמערב שקבלו תואר מאסטר ממורה סיני. ניר הביא לישראל את הצ'י קונג ואמנויות הלחימה הרכות בשיטת צ'נג מינג והקים את המרכז הישראלי לטאי צ'י שבו למדתי כתלמידה והתקדמתי כמדריכה. בנוסף לבית הספר, השתתפתי באופן קבוע לאורך שנים רבות באימונים מתקדמים במעגל התלמידים הקרוב של המורה, בו היתה לנו הזכות ללמוד רצפים מורכבים מאד של תנועות, הדורשים קואורדינציה ואימון רב להטמעה.


איך בלי לחפש מורה מצאתי מורה? הגעתי לטאי צ'י והצ'י קונג מחיפוש אחר אימון גוף נפש, לא חיפשתי מורה. חיפשתי תרגילים. באחד המפגשים של כל תלמידי המורה, התאמנתי בזמן ההפסקה וממרחק ראיתי שמישהו מביט ועושה איתי את התנועה ומראה לי משהו, נותן לי טיפ תנועתי ממרחק. התנועה הייתה מורכבת וקשה לחיקוי,  ובמשך דקות ארוכות התאמנתי עליה בהדרכתו, ממרחק. זה המורה הראשון שלי לטאי צ'י.

באותה השתלמות הכרתי גם את המורה שלו, המאסטר שמפיץ בעולם, גם בימים אלו את הערך הרבה שבאמנויות לחימה וצ'י קונג - תרגילים ועקרונות טבעיים ועתיקים שמחזקים את הגוף.

מאסטר וונג פו לאי - גראנד מאסטר וונג פו לאי הוא המורה של מאסטר ניר מלחי, תלמיד של המאסטר הגדול, גראנד מאסטר הגדול וונג שו צ'ין, המוביל את השיטה ברחבי העולם ונוסע לכל סניפיה ללמד. כך זכיתי להשתתף בשעורים וסדנאות רבות איתו פעמים רבות בעת ביקוריו בארץ ולשמוע ממנו סיפורים על הדרך שלו ועל המורה שלו, בנוסף להדגמות ותרגול משותף אינטנסיבי.

לשמחתי, אהבתי למילה הכתובה וניסיוני הקודם בעריכת טקסטים, הוביל אותי להיות מעורבת בעריכת המגזין של ביה"ס וזכיתי לראיין את מאסטר וונג פו לאי ואת מאסטרית הואן סו צ'ונג מספר פעמים ולשמוע אותם מסבירים על השיטה.


גראנד מאסטר וונג פו לאי ומאסטרית הואן סו צ'ון בביקורם בארץ, צולם באחת מהפעמים בהן זכיתי להסיע אותם לאולם האימונים. מאסטר וונג נהג להודות ולהעניק תשורה קטנה לנהגים שהסיעו אותו לאימונים, תה ירוק איכותי. שקית קטנה של תה ממשיכה להרוות את צמאוננו בשיעורי החורשה מדי יום שישיתמונה מדאלאס

תמונה הרמת כוסית מהחורשה


במשך שנים רבות בנוסף לביקורי מאסטר וונג פו לאי בישראל, הייתה יוצאת משלחת תלמידים יחד עם המורה, מאסטר ניר, לפגוש את מאסטר וונג פו לאי בדאלאס, שם שהה לביקור משפחתי והעביר סמינרים ושיעורים לתלמידים מקומיים ולתלמידים שבאו מרחבי ארה"ב והעולם ללמוד את השיטה אותה למד מהמורה שלו, גראנד מאסטר וונג שו צ'ין.

תלמידה נוספת של המורה הגדול וונג שו צ'ין היא האישה הראשונה שלמדה את השיטה שלנו:


מאסטרית הואן סו צ'ון - ממנה זכיתי ללמוד שוב לעומק את המשמעות הנשית של תרגול צ'י קונג, איתה למדנו שוב ושוב וליטשנו את רצף התנועות - הקאטה - של חרב טאי צ'י, קאטות שינג אי ובה גואה - השיטות הפנימיות הרכות שתרגול צ'י קונג הוא המעטפת של כולן.


במהלך הביקורים היינו חולקים גם את הסעות המורים לאולם האימונים, ובסיום כל ביקור כזה נהג מאסטר וונג להעניק שי צנוע לנהגים שהשתתפו בהסעתו, שקית תה מרוכז ואיכותי השווה הון, גם כספית וגם סמלית. משקית התה האחרונה אני מכינה מדי שבוע קנקן תה לתלמידי השיעורים הפרונטלים בחורשת האקליפטוס


מאסטר אריק האנג - בביקורינו בדאלאס נהגנו להתאמן בדוג'ו של תלמיד ותיק של מאסטר וונג פו לאי אותו הכרנו כבר כשהתלווה למאסטר וונג כמתורגמן בביקוריו בארץ להפצת שיטת צ'נג מינג. אימו של אריק הייתה תלמידה של מאסטר וונג פו לאי עוד בטיואן ומילדות הצטרף אליה לתרגול צ'י קונג ואמנויות לחימה. היום הוא ממשיך ללמוד מגראנד מאסטר וונג פו לאי, מתאמן ומלמד ומנהל את הסניף המרכזי של השיטה בארה"ב. ובעזרתו זכינו להבין יותר את התנועות והעקרונות של השיטה, ולשמוע סיפורים והסברים ישירות מהמקור.  


מאסטר אריק האנג הפך למורה העיקרי שלי מאז 2020, עת הקורונה בארץ ובעולם, שהייתה הזדמנות למבנים ישנים להתפרק ולשיטות לימוד חדשות להתגלות, כמו הזום.  תרגול צ'י קונג שבדרך כלל תורגל רק בשיעורים פרונטליים, התאפשר גם ממרחק. העולם השתנה. 

השיעורים שפתח בזום הם כיום צינור הקשר שלי עם שיטת צ'נג מינג והאפשרות להמשיך תרגול צ'י קונג ברמה וחומר מתקדם של השיטה: תנועות מורכבות ורצפים ארוכים אותם משננים לאט לאט עם השנים. השיעורים מתקיימים בשעת ערב בדאלאס כאשר בישראל השעה היא 4:00 בבוקר. אני קמה בשמחה פעם בשבוע ללמוד ולהתחדש בעוד ניואנסים וידע, בעיקר תנועתי ומעט תיאורטי.


זיוית קרגמן - מדריכה בכירה צ'י קונג ואמנויות לחימה טאי צ'י, שינג אי, בה גואה, צ'י קונג - ממשיכה בדרכי את הדרך העתיקה שנסללת עם תירגול מסור בהנאה ובהתמדה בהתקדמות הדרגתית בחומר האינסופי של השיטה כפי שלמדתי ועדיין לומדת מהמורים שלי ומעבירה לתלמידיי.תרגול צ'י קונג פגש אותי במקרה, ומהרגע הראשון התמכרתי לשקט והעומק שמייצרים קלות תנועה ורעננות. אני שמחה להעביר את הידע רב הערך הזה הלאה, ומאז הקורונה, מלמדת בזום ומגיעה לקהלים גדולים יותר של מתרגלי צ'י קונג בארץ ובעולם.  להרשמה לשיעורי היכרות ללא עלות לחצו כאן

כיום אני עדיין לומדת ומלמדת בשיעורים פרונטלים ובזום את השיטה המדהימה והאינסופית שמוסיפה לגוף איזון גוף ונפש, בריאות ותקווה.


מורים נוספים שמלווים אותי ומעשירים את הידע שלי הם אייל שמש, המורה שלי לאנטומיה יישומית, ומירי ימגה - מטפלת ומורה בכירה בשיאצו. ממנה למדתי באופן פרונטלי את עקרונות האנרגטיקה הסינית ובהמשך, כחלק מנפלאות השינוי שהכניס הזום לעולמנו, זכינו גם לשמוע ממנה סדרת שיעורים על העקרונות של הרפואה הסינית המקבלים ביטוי גם בתרגול צ'י קונג.

השיעורים הוקלטו ואפשר להנות מהצפיה בהם. 

ניתן לרכוש בנפרד את שיעור המבוא לרפואה סינית,

ומשם להחליט אם להמשיך לקורס כולו


רוצה מיד את הקורס המלא

קופון MIri7 יעניק לך הטבה של 10%


יתכן שיעניין אותך דווקא השיעור המסכם של הקורס, בו למדנו על המרידיאנים

בו אפשר להבין סוף סוף על מה הסינים מדברים כשהם אומרים צ'י ומרידיאנים. 

26 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page